Polozenie Gorzowa Wielkopolskiego

Polozenie Gorzowa Wielkopolskiego

Gorzow Wielkopolski – informacje ogolne: Polozenie Gorzowa Wielkopolskiego

Biorąc pod uwagę aspekty geograficzne, położenie Gorzowa Wielkopolskiego można uznać za ulokowanie w północno-zachodnich fragmentach naszego kraju. Jest to miasto na prawa powiatu, jakie znajduje się na obrzeżach Kotliny Gorzowskiej.jobhouse – agencje pracy warszawa Rozciąga się w rejonie Równiny Gorzowskiej. Jest położone także nad główną rzeką regionu i jedną z ważniejszych rzek w Polsce – Wartą. Znajduje się wprost u ujścia Kłodawki. Jeżeli chodzi o położenie z perspektywy zagranicznej, to Gorzów Wielkopolski leży w odległości ponad pięćdziesięciu kilometrów od granicy z Niemcami a także jakieś sto trzydzieści pięć kilometrów od stolicy Niemiec, czyli miasta Berlin.

Dystans na linii Gorzów Wielkopolski a stolica Polski czyli Warszawa wynosi ponad 460 kilometrów. Siedzibą władz samorządowych jest natomiast usytuowana jakieś ponad 110 kilometrów od tego miasta Zielona Góra. W zakresie historycznym z kolei, miasto to umiejscowione jest na terytorium Nowej Marchii, stanowiąc rejony popularnej niegdyś Brandenburgii. Jest to miejsce, gdzie kiedyś podbijali tereny Polanie. Na tych obszarach zamieszkiwali Lubuszanie. Po podbojach dokonywanych przez Polan fragmenty te współczesnego regionu lubuskiego weszły w skład Wielkopolski. Następnie terytorium obecnego Gorzowa Małopolskiego włączono do Marchii Brandenburskiej. W ten sposób zaczęto kreować Nawą Marchię.

Z czasem, miejsce to zaczęto utożsamiać z Polską. Miało to miejsce dokładnie po drugiej wojnie światowej, kiedy to dzisiejszy Gorzów Wielkopolski wszedł do granic Polski.

Artykuł dzięki: odszkodowanie świdnica